A weboldal cookie-kat használ a jobb szolgáltatás érdekében.

Tudod mire jó a kakukkfű?


Kerti kakukkfű - Thymus Vulgaris

 

A kakukkfű kerti változata karakteres ízű fűszernövény, főleg a francia konyha használja, és a Balkán bizonyos régióiban is kedvelik. Gyógyhatása okán a nálunk honos mezei kakukkfű-változatokat (szép, régi nevein: balzsamfű, kakucskafű, töményfű, vadcsombor) már a népi és a kolostori gyógyászatban is gyűjtötték és használták.
 

A kakukkfű hatása

Nagyon jó általános fertőtlenítő, immunerősítő. Javítja az emésztést, csökkenti a teltségérzetet, a kolostori gyógyászatban féreghajtásra is használták. Javítja a vérkeringés állapotát, enyhíti a vérszegénység bizonyos tüneteit. Újabban vírusos megbetegedések tüneteinek enyhítésére is alkalmazzák. Enyhe lázcsillapító hatása is van.

Bőrgomba elleni készítmények egyik gyakori alapeleme. Szájvizek, fogkrémek fontos alapanyaga fertőtlenítő, csíraölő, összehúzó, gyulladáscsökkentő, a nyálkahártya vérkeringését javító hatása miatt.

A népi gyógyászatban sokáig asszonynövénynek, a nők növényének is nevezték, mert kiválóan kezeli a menstruációs vérzési rendellenességeket és görcsöket. Töltik alvópárnába is, alvászavarok ellen. Külsőleg sebgyógyító, bőrfertőtlenítő hatással is bír, a patikában kapható krémek egyik gyakori alapanyaga is a kakukkfű.

 

A kakukkfű tea

Egy csapott evőkanál füvet érdemes 2-2,5 dl vízbe keverni, a fémszűrő használata (ahogy a legtöbb gyógynövény esetében) kerülendő.

Különböző szájüregi gyulladásokra öblögetve, gargalizálva nagyon hasznos, inhalálni is kiváló. Gyakran fürdővízbe is keverik, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt ajánlott, 2-3 liter lefőzött teát érdemes a fürdővízbe keverni. Nagyon jó hatással van az erekre, nyugtat és fertőtlenít. Mentával, levendulával, rozmaringgal keverve kiváló frissítő fürdő készíthető belőle.

Belsőleg is használható, forrázással, lehetőleg ízesítés nélkül. Étvágyjavító, emésztést segítő hatása mellet kúraszerűen (napi három csészével étkezés előtt) ajánlják keringési zavarokra is. Napi egy csészével fogyasztva kiváló immunerősítő.

Kakukkfű krém

A kakukkfű krémként is igen széles területen lehet hasznos. Mellkasra, orrkörnyékre kenve hatékonyan csökkenti a különböző légzőszervi betegségek kellemetlen tüneteit. Nyákoldó, köptető és légút-tisztító hatású. Segíthet a görcsös köhögőrohamok enyhítésében is.

Ezen felül kíméletes, de hatásos izomlazító és görcsoldó, a vérkeringésre krém formában is kiváló hatással bír. Alkalmazzák kiegészítő terápiás eszköz gyanánt reumás megbetegedések, ödémás végtagfájdalmak esetén is. Izomgyulladásra ugyanúgy kiváló, mint a különböző menstruációs panaszok enyhítésére. Kenhető orr alá, mellkasra, hátra, kisgyerekeknél célszerű a talpukat bekenni vele. Kihűlésre hajlamos, reumás végtagok ideális kréme.

 

Kakukkfű olaj - illóolaj

Olaj formájában a kakukkfű párologtatáshoz, fürdéshez, inhaláláshoz is kiváló. Az illóanyaga nyugtató, légúti fertőtlenítő hatású, fürdővízben (ahogyan tea formájában is) kiváló izomlazító, jelentősen csökkenti az ízületi fájdalmakat.

Illóolajként jól illik hozzá a levendula, az eukaliptusz, a rozmaring illatanyaga.

Használható masszírozásra, borogatásra, de fontos tudnivaló, hogy az illóolajak (köztük a kakukkfű) nagy koncentrációban allergiás reakciót is kiválthatnak. Érdemes az olaj használata előtt az alkar belsején néhány cseppet eldörzsölve ellenőrizni, nem vagyunk-e a nagy koncentrációban használt olajra érzékenyek. Ha néhány óra elteltével sem jelentkezik bőrpír, vagy viszkető érzés, akár masszázsolajba elegyítve, vagy enyhén hígítva borogatáshoz is bátran alkalmazhatjuk. Hígítatlanul soha ne használjon illóolajat a bőrén!

 

A kakukkfű termesztése

Fényigényes növény. Szereti a tápdús talajt, de sziklakertekben, rézsűkön, kővályúkban is jól elvan. Nem szereti viszont a gyűlő nedvességet, túlitatható. A szárazságot jól tűri. Kényes bizonyos évelő gyomok közelségére. Magva nagyon apró. Magról palántázva, dugványozva, de tőosztással is szaporítható. Télálló növény. A magvakat (kisebb edénybe vagy pohárba, 3-5 mm mélységbe) tavasztól nyár közepéig érdemes elvetni. A palántákat május-júniusban lehet a legnagyobb eséllyel gyökereztetni. Hamar bokrosodik, így a palánták közt érdemes 20 cm tőtávolságot hagyni.

A legjobb fűszer- vagy gyógytermék-alapanyag (herba) a virágzáskor szedett hajtásokból nyerhető. Ha a hajtásokat a fás részek felett távolítjuk el, újrahajt, így évente többször is szedhető. Szárítva, morzsolva, szárrészek nélkül aromazárt tárolóban, jól zárható edényben gyakorlatilag korlátlan ideig megőrzi frissességét. A friss hajtások néhány napig hűtve is elállnak.

Tartalomhoz tartozó címkék: kakukkfű illóolaj kakukkfű krém